Przywróćmy wodę ochronie środowiska i praworządność na rzekach

Kategoria: Aktualności czwartek, 01, luty 2024 Koalicja Ratujmy Rzeki E-mail

Komunikat prasowy Koalicji Ratujmy Rzeki oraz Sióstr Rzeki

Warszawa, KPRM 1.02.2024

Przywrócenia „terroru praworządności na rzekach” i powrotu gospodarki wodnej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska! Do tego wzywali liderzy i liderki Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR) oraz innych organizacji, które spotkały się 1. lutego 2024 r. pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów na konferencji prasowej połączonej z happeningiem.

KRR, Siostry Rzeki i pozostałe organizacje ponowiły swój wcześniejszy apel o przywrócenie nadzoru resortu środowiska nad działem administracji rządowej Gospodarka wodna oraz respektowanie wyroków sądowych na rzekach. Aktywiści i aktywistki, wśród których znajduje się wiele świetnie wykształconych ekspertek i ekspertów od wody, oczekują m.in. wstrzymania regulacji Odry. Prowadzenie prac na Odrze wbrew orzeczeniom sądów przeczy praworządności, tak bliskiej premierowi Donaldowi Tuskowi i całej Koalicji 15. Października.

Wiceminister Gróbarczyk z PiS, zarządzając gospodarką wodną w Ministerstwie Infrastruktury, publicznie lekceważył prawomocne postanowienia WSA i NSA nakazujące od marca 2024 wstrzymanie prac budowlanych na rzece i tworzył parasol dla instytucji państwowych do łamania prawa. – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja i KRR.

Zresztą przywracanie praworządności na rzekach nie dotyczy tylko Odry.

Podobnie trwa, od wielu lat, wydawanie środków publicznych na przygotowywania zapory na Wiśle w Siarzewie, mimo braku prawomocnej decyzji środowiskowej – dodaje Justyna Choroś, liderka OTOP oraz KRR.

Od lat sprzeciwiamy się przekształcaniu Odry w kanał żeglowny pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej (od początku krytykowałyśmy program Banku Światowego motywowany rzekomym umożliwieniem pływania lodołamaczy). Szczególnego znaczenia nabrał ten postulat po katastrofie na rzece w 2022 r, gdy naukowcy byli zgodni, że kanalizacja rzeki pogłębiła zniszczenie ekosystemu. Ten sprzeciw dotyczy też budowy kolejnej nieracjonalnej ekologicznie i ekonomicznie zapory na Wiśle – mówi Cecylia Malik z Sióstr Rzek, KRR

Liderzy i liderki KRR i innych organizacji zwracają się do premiera Donalda Tuska o pilne przeniesienie kompetencji zarządzania wodami z Ministerstwa Infrastruktury do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Tylko to pozwoli na sprawną realizację zapowiadanych przed wyborami expose działań, mających na celu ochronę i poprawę kondycji zasobów wodnych naszego kraju oraz odejście od „betonowego dziedzictwa” pozostawionego przez rządy PiS – przekonuje Jacek Engel z Fundacji Greenmind oraz KRR

Po konferencji organizacje przekazały kancelarii premiera list otwarty do Donalda Tuska*, w którym apelują o wywiązanie się z deklaracji wyborczych dotyczących przywrócenia wody środowisku oraz przestrzeganie prawa na rzekach. Bo „rzeka to nie infrastruktura, rzeka to natura”, jak skandowali zgromadzeni pod KPRM.

Jacek Bożek, Klub Gaja, KRR, tel. 603 636 554 

Cecylia Malik, Siostry Rzeki, KRR, tel. 501 321 952

Justyna Choroś, OTOP, KRR, tel. 573 790 895

Jacek Engel, Fundacja Greenmind KRR, tel. 691 384 242

*http://www.ratujmyrzeki.pl/275-list-otwarty-do-premiera-donalda-tuska-w-sprawie-zarzadzania-zasobami-wodnym

 

Odsłony: 485