Przywrócić praworządność na rzekach i nadzór ministerstwa środowiska nad wodami

Kategoria: Aktualności środa, 31, styczeń 2024 Koalicja Ratujmy Rzeki E-mail

ZAPROSZENIE do mediów
"Przywrócić praworządność na rzekach i nadzór ministerstwa środowiska nad wodami"
Konferencja prasowa Koalicji Ratujmy Rzeki i kolektywu Siostry Rzeki

Gdzie: Warszawa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wejście główne, Al. Ujazdowskie 1/3

Kiedy: Czwartek, 1 lutego, godz. 12.00

O co chodzi:

Liderki i liderzy “rzecznych” organizacji pozarządowych wraz z Siostrami Rzekami ponawiają apel* Koalicji Ratujmy Rzeki do Premiera Donalda Tuska o naprawę gospodarki wodnej. Domagamy się przywrócenia nadzoru resortu środowiska nad działem administracji rządowej Gospodarka wodna oraz wdrożenia na rzekach “terroru praworządności”. Nie protestujemy przeciwko rządowi, przyjeżdżamy, żeby mu pomóc załatwić najważniejsze rzeczne sprawy.

Po pierwsze – praworządność. Domagamy się przestrzegania prawa przez nowe władze!

– Od sądowego nakazu wstrzymania prac regulacyjnych na Odrze granicznej minął rok, a roboty nadal trwają.
Protestowaliśmy, kiedy wiceminister Gróbarczyk nazywał wyroki sądów administracyjnych idiotycznymi i odmawiał ich wykonania. Nie rozumiemy, dlaczego deklarująca praworządność Koalicja 15 października idzie w jego ślady – mówi Radosław Gawlik, były wiceminister środowiska, ekspert Koalicji do spraw polityki wodnej.

Kontynuacja regulacji Odry to tylko jeden z przykładów naruszeń prawa. Na konferencji opowiemy też o innych naruszeniach, również dotyczących łamania praw obywatelskich.

Drugi postulat liderek i liderów Koalicji Ratujmy Rzeki dotyczy przywrócenia nadzoru Ministerstwa Klimatu i Środowiska nad gospodarką wodną.
– Wbrew narracji PiS, zasoby wodne to nie infrastruktura, a rzeki to nie barkostrady. Polkom i Polakom należy się dostęp do czystej wody i dlatego musimy ją traktować, jako wrażliwy na zmiany klimatu element środowiska.
Przez lata dział administracji rządowej gospodarka wodna był w kompetencji ministra środowiska i tylko takie rozwiązanie pozwoli na sprawną realizację “wodnych” deklaracji wyborczych Koalicji 15 października – uważa Roman Konieczny, wieloletni pracownik IMGW, ekspert Koalicji ds. zarządzania wodami i ochrony przeciwpowodziowej.

Na konferencji powiemy też, w którym kierunku powinna pójść reforma gospodarowania wodami, co można i należy zmienić już, a co wymaga namysłu. Zadbamy o odpowiednią oprawę wystąpień, żeby Wasze aparaty i kamery miały co uchwycić.
Przekażemy Kancelarii Premiera Rady Ministrów apel Koalicji Ratujmy Rzeki do Premiera*, który zapewne zaginął w natłoku ważnych spraw do załatwienia. Zdaniem ponad 50 organizacji społecznych skupionych w KRR, woda to też ważna sprawa!

Kontakt w sprawie konferencji:
Jacek Bożek, tel. 603 63 65 54, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
*http://www.ratujmyrzeki.pl/275-list-otwarty-do-premiera-donalda-tuska-w-sprawie-zarzadzania-zasobami-wodnymi

Odsłony: 350