Koalicja Ratujmy Rzeki jedzie na Festiwal Wisły

Kategoria: Aktualności piątek, 10, sierpień 2018 Koalicja Ratujmy Rzeki E-mail

Druga edycja Festiwalu Wisły rozpocznie się już w ten weekend. Koalicja Ratujmy Rzeki przygotowała z tej okazji pokazy dwóch niezwykłych filmów dokumentalnych o rzekach i wiślany happening artystyczny.

39047116_2090931004251342_3755882457207930880_n.jpg

W niedzielę zapraszamy uczestniczki i uczestników Festiwalu na pokaz filmu dokumentalnego DamNation. Jest to poruszająca filmowa podróż przez Stany Zjednoczone, której tematem jest zachodząca w USA zmiana nastawienia do zapór: od dumy z wielkich tam, postrzeganych jako cuda myśli technicznej, po uświadomienie sobie, że przyszłość ludzi zależy od tego, czy będą nadal istnieć żywe i zdrowe rzeki. Rozbieranie wybudowanych niegdyś zapór stało się dziś wyobrażalne. Kiedy taka przestarzała zapora znika, rzeka wraca do życia, a łosoś i inne dzikie gatunki ryb po długich dziesięcioleciach zyskują możliwość powrotu do swoich pradawnych tarlisk. Film pełen jest pięknych ujęć majestatycznej przyrody i nieoczekiwanych odkryć. Pokazuje rzeki i krajobrazy zmienione przez zapory, ale też zachodzącą przemianę w sferze wartości, gdzie dążenie do podporządkowania sobie przyrody ustępuje miejsca świadomości, że jesteśmy jej częścią. Po projekcji zapraszamy na debatę z ekspertami Koalicji Ratujmy Rzeki: Jackiem Engelem i Jackiem Bożkiem.

Pokaz odbędzie się w Kinie Zdrój Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku w niedzielę o 12:00.

https://www.youtube.com/watch?v=t0gPnf1Bg5o

 Tego samego dnia o 16:00 przeniesiemy się na wiślaną plażę w Ciechocinku, gdzie odbędzie się happening artystyczny zatytułowany „W dzikiej kocham się Wiśle” z udziałem Ewy Ciepielewskiej, artystki od wielu lat pływającej po Wiśle galarem solnym, oraz Jacka Bożka z Klubu Gaja.

 W środę 15 sierpnia w Toruniu zapraszamy na kolejne spotkania filmowe. Film Blue Heart to dokument, który premierę miał w tym roku i dotyczy sprawy bardzo aktualnej. Obecnie na Bałkanach, od Słowenii przez Albanię po Grecję, buduje się lub planuje budowę ponad 3 tysięcy zapór i budowli hydrotechnicznych na dotąd nieprzegrodzonych, dzikich rzekach, jakich prawie nie spotyka się już w innych częściach Europy. Film jest opowieścią o obrończyniach i obrońcach tych rzek, którzy nie godzą się na nieodwracalnie zniszczenie ich walorów przyrodniczych i zarazem destrukcję życia lokalnych nadrzecznych społeczności. Film dokumentuje walkę o ocalenie Wjosy w Albanii, największej wciąż nieprzegrodzonej rzeki w Europie, oraz działania obrońców zagrożonego rysia bałkańskiego w Macedonii i kampanię kobiet znad rzeki Kruščica w Bośni i Hercegowinie, walczących przez wiele miesięcy, dniem i nocą, o uratowanie jedynego źródła wody pitnej dla swojej społeczności.

Pokaz filmu Blue Heart odbędzie się w sali kinowej Centrum Sztuki Współczesnej o 12:00.

O 13:30 w tym samym miejscu zapraszamy na drugi pokaz filmu DamNation.

 https://www.youtube.com/watch?v=NVMNQQrmch0

 Projekcje i happening są wydarzeniami towarzyszącymi Festiwalu Wisły. Pokazy filmowe odbędą się dzięki uprzejmości Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz producenta obu filmów, firmy Patagonia.

 fest wisly logoCSW logologo MCK duże

Odsłony: 2425