BIG JUMP 2018 – ratujmy rzeki!

Kategoria: Aktualności wtorek, 26, czerwiec 2018 Koalicja Ratujmy Rzeki E-mail

Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki i WWF Polska zapraszają Polki i Polaków do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP. W niedzielę 8 lipca o godz. 15.00 manifestujemy nasz sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry i innych polskich rzek. Każdy, komu leży na sercu los naszych rzek i jezior, może wejść do wody, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy! Na BIG JUMP zaproście rodziny, przyjaciół, miłośników rzek, wędkarzy, wodniaków, wszystkich, dla których rzeki są ważne!

Big Jump FB 2

W tym roku akcja BIG JUMP w Polsce to społeczny apel w obronie naszych rzek, które nieprzegrodzone zaporami, płynące w szerokich dolinach, dają ludziom wymierne korzyści. Doliny gromadząc wodę podczas wezbrań chronią nas przed powodziami, a naturalny nurt rzeki, o ogromnych zdolnościach samooczyszczania, jest źródłem czystej wody.

O błędach w traktowaniu rzek mówi Jacek Engel z Fundacji Greenmind, członka Koalicji Ratujmy Rzeki: „Od czasów PRL-u pokutuje fałszywy pogląd, że rzeka ma być odbiornikiem ścieków, służyć przemysłowi i masowemu transportowi towarowemu. Uczmy się na błędach innych - Holendrzy i Amerykanie dawno się zorientowali, że regulacja i betonowanie rzek nie tylko szkodzą przyrodzie, ale zwiększają zagrożenie powodziowe”.

Nie możemy troski o dobry stan rzek i jezior zostawić tylko rządzącym. BIG JUMP to obywatelska akcja, w której Europejczycy manifestują poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych nie tylko przyrodzie, ale przede wszystkim – ludziom.

„Na świecie renaturyzuje się rzeki, oddając im miejsce do naturalnego i bezpiecznego rozlewania się lub burzy starzejące się tamy. Dzisiejsza wiedza naukowa mówi jasno, że rzeka jest bezpieczniejsza dla swojego otoczenia, kiedy pozostaje w swoim naturalnym korycie – mówi Karolina Kukielska z WWF Polska. W tym roku dołączamy do akcji BIG JUMP, bo chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o zagrożeniu w jakim znalazły się nasze rzeki i pokazało swoją solidarność z ideą ich ochrony” – dodaje.

„Rzeki nie obronią się same przed niszczącymi działaniami betonowego lobby. To my, obywatele, musimy wystąpić w ich obronie. A zmiany klimatu sprawiły, że jeszcze ostrożniej musimy ingerować w złożony system przyrody. Chrońmy rzeki i ich urzekające piękno dla nas i przyszłych pokoleń” – apeluje Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora akcji BIG JUMP w Polsce.

Swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Zapraszamy do wejścia do wody całe rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy, artystów, bibliotekarzy, działaczy społecznych, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne! Gdziekolwiek jesteśmy, włączmy się w europejską kampanię społeczną.

Jak zorganizować własny BIG JUMP! To proste!

  • Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU https://www.facebook.com/events/227505851184254/ Klubu Gaja.
  • Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta! Pobierz >>> plakat BIG JUMP http://www.zaadoptujrzeke.pl/cms/uploads/BIG%20JUMP%202018/big-jump-plakat-ogolny-2018.pdf i wpisz miejsce spotkania nad wodą.
  • 8 lipca 2018 (niedziela), o godz. 15.00 wejdziecie wspólnie do wody (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie), koniecznie zróbcie zdjęcie. BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
  • Zrób zdjęcie – wyślij je wraz z informacją (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób), na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Najciekawsze zostaną opublikowane na stronie oraz funpage’u Klubu Gaja.
  • Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!

Do akcji BIG JUMP 2018 włączyli się już:  

Warszawa, rzeka Wisła – Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Greenpeace, Partnerstwo dla Klimatu, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 

Ciechocinek, rzeka Wisła – Fundacja Greenmind, Koalicja Ratujmy Rzeki, Matki Polki na wyrębie, Klub Gaja.  

Otwock, rzeka Świder – Stowarzyszenie Chodź nad Świder. 

Domaszczyn, rzeka Dobra – Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Koalicja Ratujmy Rzeki. 

Słońsk, ujście rzeki Warty – Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Virbus”, Koalicja Ratujmy Rzeki. 

Jaktorów, rzeka Pisia Tuczna – mieszkańcy. 

Siedlce, Zalew Siedlecki na rzece Muchawce – Polski Klub Ekologiczny Koło „Podlasie” w Siedlcach. 

Hel, Zatoka Pucka – Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. 

Tarnów, rzeka Biała Tarnowska – mieszkańcy.  

Kraków, ujście Wilgi do Wisły – mieszkańcy. 

Szczyrk, rzeka Żylica – rodzina Migdałów, przyjaciele i pies. 

Rybnik, rzeka Ruda – Aktywni Team. 

Sławków, rzeka Biała Przemsza – Kajaki Przemsza. 

Władysławowo, Morze Bałtyckie – Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła. 

Nowa Wieś, rzeka Nowinka – mieszkańcy i goście ośrodka Nowinka.  

Czarnocin, Delta Odry – Stepnicka Organizacja Turystyczna, BUND Brandenburg, Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i  Gowienicy, ALNUS Eberswalde, Koalicja Ratujmy Rzeki. 

W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami. Przeczytaj więcej informacji o BIG JUMP w Polsce. http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/dzialania/big-jump

 

Odsłony: 4275