Wisła jest jak Wawel – należy do całego narodu - 24.06 zapraszamy nad Wisłę w Krakowie

Kategoria: Aktualności sobota, 23, czerwiec 2018 Koalicja Ratujmy Rzeki E-mail

Żyjąca Wisła, jej siostra Odra oraz córki – Wisłoka, Skawa, Raba i inne dopływy to nasza wartość narodowa. Nie tylko piękno, ale również bezpieczeństwo powodziowe i czysta woda dla wszystkich Polaków. Nie pozwólmy zabijać naszych rzek!

WMK MG2

Pod Wawelem nie wolno się kąpać, nie ma plaży, ludzi od wody oddziela betonowa bariera, dno jest zamulone. Bo władze PRLu uznały, że rzeka ma być odbiornikiem ścieków i wodnostradą; służyć przemysłowi, wielkogabarytowemu transportowi, wizji która nigdy się nie spełniła. Ubolewamy nad tym, że kolejne rządy i również obecna władza uznała betonowanie, kanalizowanie, przegradzanie zaporami za standard postępowania z rzekami.

Koalicja Ratujmy Rzeki uważa, ze najwyższy czas zmienić to archaiczne myślenie o rzekach. Amerykanie, Niemcy, Holendrzy już się zorientowali, że rzeki swobodnie płynące, w szerokich dolinach, dają ludziom wymierne korzyści społeczne i ekonomiczne. Dzięki zwiększonej retencji dolinowej chronią przed powodziami i suszami, a naturalny nurt rzeki, o ogromnych zdolnościach samooczyszczania, zapewnia ludziom czystą wodę.

Wodna Masa Krytyczna jest okazją, by wraz z ludźmi, którzy chcą nad wodą najnormalniej w świecie wypoczywać, upomnieć się o polskie rzeki, przypomnieć, że należą do nas wszystkich, a nie tylko do tych, którzy chcą je przerabiać dla własnego zysku i ambicji, kosztem reszty społeczeństwa.

Krakowianie, Małopolanie! Dołączcie do nas. Pokażmy, że los Wisły i innych polskich rzek nie jest nam obojętny!

Dziennikarzy zapraszamy pod Wawel na rozmowy o polskich rzekach. Galar „Boudicca” pod banderą Koalicji Ratujmy Rzeki, będzie na Państwa czekał o godzinie 14:00 na przystanku wodnym tuż powyżej mostu Dębnickiego (zejście schodami od strony domu towarowego „Jubilat”).

Odsłony: 2353